تبلیغات

 عکاسی ماکرو نیازمند مجموعه منحصر به فردی از مهارت هاست، اما همراه با این مهارت ها مجموعه جدیدی از اشتباهات به وجود می آید که باید بر آنها غلبه کرد. خوشبختانه، بسیاری از این اشتباهات عکاسی ماکرو به راحتی قابل اصلاح می باشند. در این مقاله، من در مورد پنح اشتباه رایج در عکاسی ماکرو صحبت می کنم. سپس ابزارهایی برای اصلاح آنها در هنگام عکاسی ارائه می دهم، که به بهبود فوری عکس های ماکروی شما منجر خواهد شد.


عکاسی نوزاد در آتلیه نوزاد در نور مستقیم خورشید هنگام ظهر

اولین اشتباهی که اغلب در عکاسی ماکرو صورت می گیرد، بیرون رفتن برای عکاسی در زمانی است که خورشید در وسط آسمان قرار دارد (ظهر). اگرچه نور در این زمان روشن است، اما بسیار شدید و پرکنتراست نیز هست. تصاویری که در این زمان گرفته می شوند را نمی توان به خوبی نوردهی کرد، و اشباع رنگ ها بسیار کمتر است.

زاویه خورشید مشکلات بیشتری به وجود می آورد. نور به طور مستقیم بر روی سوژه شما می تابد، و باعث می شود بر سطوح زیرین سایه بیفتد.
[اشتباهات عکاسی ماکرو]

من سعی می کنم از بیرون رفتن برای عکاسی در بعد از ظهرهای آفتابی خودداری کنم. این تصویر گل لاله در یک روز بهاری ابری گرفته شده است.

چگونه می توان این مشکل را برطرف کرد؟

شما چند گزینه دارید. اول، سعی کنید تا عصر، که نور گرم و نرم می شود، صبر کنید. این نور کنتراست را کاهش داده و سوژه شما را به طور یکنواخت تر روشن می کند. همچنین می توانید خودتان بر روی سوژه سایه بیاندازید، یا یک سوژه در سایه پیدا کنید. این کار میزان برخورد سوژه با نور شدید و پرکنتراست را کاهش خواهد داد.
[اشتباهات عکاسی ماکرو]

از این گل های لاله در هنگام عصر، که نور خیلی کمتر شدید بود، عکس گرفتم.

روزهای ابری گزینه سوم هستند. در این روزها، آسمان مانند یک سافت باکس غول پیکر عمل می کند، و نور بر روی سوژه پخش می شود.
[اشتباهات عکاسی ماکرو]

عکس دیگری در یک روز ابری: به حس نرم و ظریف و رنگ های اشباع شده تر توجه کنید.

اگر تصمیم دارید هنگام ظهر بیرون بروید، می توانید یک فلاش یا یک رفلکتور برای نرم کردن تصاویر و کاهش سایه های نیمروز با خود به همراه ببرید. اگرچه این کار مشکلات شرح داده شده در بالا را برطرف نمی کند، اما آنها را کاهش خواهد داد.
۲
عکاسی از سوژه های در حال مرگ یا کثیف

یک اشتباه رایج دیگر در عکاسی ماکرو عکاسی از سوژه هایی است که در حال مرگ یا کثیف هستند.

این مسئله در عکاسی از حشرات واقعا مشکل ساز نیست، اما هنگام عکاسی از گل ها، شرایط سوژه شما چیزی است که باید مراقب آن باشید. اگر لبه های یک گل به رنگ قهوه ای درآمده باشند، من معمولا از آن عکس نمی گیرم. اگر پرچم های وسط گل هم پژمرده شده باشند همینطور.
[اشتباهات عکاسی ماکرو]

من داشتم در میان چند گل کوکب می گشتم تا این که گلی با بهترین شرایط پیدا کردم.

گل ها هم می توانند کثیف شوند، به خصوص اگر روی زمین باشند. چند لکه کوچک کثیفی مهم نیست – این مشکلی نیست که کلون کردن (ابزار Clone در فتوشاپ( نتواند آن را برطرف کند – اما با وجود کثیفی زیاد به سختی می توان یک تصویر قوی به دست آورد.

چگونه می توان این مشکل را برطرف کرد؟

اولین روش این است که قبل از عکاسی، سوژه خود را به دقت وارسی کنید. اگر گل پژمرده یا کثیف است، یک گل دیگر پیدا کنید. همچنین می توانید لکه های کوچک کثیفی را با انگشت یا آستین لباس خود پاک کنید.
[اشتباهات عکاسی ماکرو]

چک کردن مرکز گل ها مهم است؛ به راحتی ممکن است از پرچم هایی که در حال پوسیدن هستند غافل شوید. خوشبختانه، این گل رز چند تصویر خوب به من داد.

روش دوم سخت تر است و شامل پنهان کردن بخش های پژمرده گل از طریق ترکیب بندی های خلاقانه می باشد. به عنوان مثال، می توانید اطمینان حاصل کنید که قسمت های چروکیده گلبرگ ها خارج از فوکوس باشند، یا توسط قسمت دیگری از گل پوشانده شوند.
[اشتباهات عکاسی ماکرو]

قسمت بیرونی این گل کمی پژمرده بود، بنابراین من تصمیم گرفتم به جای آن بر پرچم ها تاکید کنم.
۳
قرار دادن سوژه در مرکز

این یک اشتباه رایج در انواع عکاسی است – قرار دادن سوژه درست در مرکز کادر.

اگرچه این کار ممکن است از لحاظ بصری معقول باشد، اما به طور کلی به یک تصویر غیر جذاب و کمتر از حد مطلوب منجر می شود، و ترکیب بندی آن نامتعادل یا کسل کننده به نظر می رسد.

چگونه این مشکل را برطرف کنیم؟
[اشتباهات عکاسی ماکرو]

قرار دادن این گل در خارج از مرکز، ترکیب بندی را کمی قوی تر کرد.

به جای قرار دادن سوژه در مرکز تصویر، آن را در یک سمت قرار دهید. سعی کنید از قانون یک سوم استفاده کنید. علاوه بر این، می توانید با کج کردن دوربین و قرار دادن گل در امتداد یک خط مورب، به ترکیب بندی کمی پویایی ببخشید. این کار یک تصویر بسیار پویاتر را تضمین خواهد کرد که نگاه بیننده را بر روی خود نگه می دارد.

لنزک: البته گاهی برعکس این نکته نیز صادق است. هنگاهی که شما یک سوژه متقارن داشته باشید، می توانید به جای قانون یک سوم با قرار دادن آن در میان کادر بر تقارن تاکید کرده و ترکیب بندی قوی تری ایجاد نمایید. این مطلب را مطالعه نمایید.
۴
استفاده از پس زمینه ها و پیش زمینه های شلوغ

اشتباه چهارم که اغلب در عکاسی ماکرو صورت می گیرد، استفاده از پیش زمینه ها و (به خصوص) پس زمینه هایی است که شلوغ هستند.

به عنوان مثال، پس زمینه های شلوغ ممکن است لکه های رنگ داشته باشند، ممکن است پر از المان های کمی خارج از فوکوس باشند، یا تغییرات ناگهانی از نور به تاریکی یا تاریکی به نور داشته باشند. از طرف دیگر، پیش زمینه های شلوغ شامل شاخ و برگ، یا گل های دیگر هستند که حواس بیننده را پرت کرده و در مسیر سوژه اصلی قرار می گیرند.
[اشتباهات عکاسی ماکرو]

اگرچه عکس این گل قلب خونین ممکن است کمی بی نظم به نظر برسد، اما به طور خاص شلوغ نیست – یک نقطه فوکوس مشخص (گل) وجود دارد که پس زمینه بر آن غالب نشده است.

چگونه می توان این مشکل را برطرف کرد؟

من در این مورد زیاد نوشتم، اما علت آن این است که این یک مشکل رایج (و به راحتی قابل اصلاح) است. تنها کافی است قبل از عکس گرفتن کمی حساب شده تر عمل کنید. مطمئن شوید که هیچ المان حواس پرت کننده ای در پیش زمینه یا پس زمینه وجود نداشته باشد. همانطور که در بالا بحث شد، این المان ها شامل شاخ و برگ یا تکه های چوب می باشند. همچنین ممکن است رنگ های متضاد یا نقاط تاریک باشد.
[اشتباهات عکاسی ماکرو]

به پس زمینه نرم و یکنواخت تصویر این گل توجه کنید.
۵
ثبت یک سوژه به عنوان سوژه

اشتباه آخر عکاسی ماکرو کمی سخت تر است: ثبت یک سوژه به عنوان همان سوژه.

منظور من چیست؟ در واقع، این عبارت آنقدرها هم پیچیده نیست. اساسا، عکاسان ماکرو اغلب یک سوژه جالب را می بینند و تلاش می کنند تا به طور موثر از آن سوژه عکس بگیرند. مشکل اینجاست که آن سوژه فاقد جذابیت است. به نظر می رسد بخشی از یک عکس فوری است، در حالیکه شما می خواستید مانند یک عکس هدفمند به نظر برسد.
[اشتباهات عکاسی ماکرو]

چگونه می توان این مشکل را برطرف کرد؟

اگر از یک گل عکس می گیرید، سعی نکنید فقط آن را به عنوان یک گل ثبت کنید. به دنبال جنبه های جالب سوژه بگردید. در وهله اول چه چیزی باعث شد که شما بخواهید از آن عکس بگیرید؟

سعی کنید از آن اصل اساسی «این یک گل است» فراتر بروید، و با چیزی در مورد گل ارتباط برقرار کنید. آیا این گل مرکز خوش عکسی دارد؟ گلبرگ های رنگارنگ؟ یک شکل زیبا؟ از طریق عکس خود بر آن ویژگی خاص تاکید کنید.
[اشتباهات عکاسی ماکرو]

من تصمیم گرفتم به این گل کوکب بسیار نزدیک شوم تا بر الگوی گلبرگ های آن تاکید کنم.
ن
نتیجه گیری

من در مورد پنج اشتباه رایج عکاسی ماکرو، و همچنین چند راه حل ساده برای رفع آنها بحث کردم. با دنبال کردن دستورالعمل های این آموزش، باید بتوانید سطح عکاسی ماکروی خود را ارتقاء داده و از ایجاد تصاویر بهتر اطمینان حاصل کنید.

شما اشتباه دیگری در نظر دارید که من فراموش کردم؟ لطفا آن را در قسمت نظرات مطرح کنید!
[اشتباهات عکاسی ماکرو]

نویسنده: جیمیز دمپسی (Jaymes Dempsey)

منبع:

لنزک

 

+ نوشته شده توسط Babyphotographystudio در چهارشنبه، ۱۴ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۱۱ بعد از ظهر، بدون بازدید ، بدون دیدگاه
برچسب‌ها: عکاسی، راهنمای عکاسی، آموزش عکاسی
هیچ نظری برای این نوشته وجود ندارد، شما اولین نظر را بنویسید ...
 captcha