تبلیغات

آیا با عکاسی ضد نور آشنایی دارید؟ عکاسی ضد نور یا همان سایه نما یا سیلوئت (ترجمه به فرانسوی: Silhouette) ترفندی در در عکاسی است که در آن، منبع نور برخلاف همیشه در پشت سوژه قرار دارد و در قوی‌ترین حالت به دلیل تندی نور، سایه‌ای از سوژه بر روی عکس ایجاد می‌شود و جزئیات در سوژه دیده نمیشود. این سبک علاقه مندان زیادی دارد و در مقاله پیش رو به آموزش ترفندهایی در استفاده از موبایل در عکاسی سیلوئت  پرداخته ایم.

در ابتدا باید بگوییم شما اگر در جستجوی راهی ساده برای افزودن بعدی جدید به عکس‌های موبایلی خود می باشید ما اساسا پیشنهاد می‌کنیم عکاسی «سیلوئت» (Silhouette) را حتی المقدور امتحان نمایید. در فارسی از تکنیک سیلوئت با نام عکاسی ضد نور هم یاد می‌گردد. عکاسی سیلوئت فرصت‌هایی فراتر از آنچه تصورش را می‌کنید در اختیارتان قرار خواهد داد. سیلوئت تکنیکی می باشد که اجازه می‌دهد اشکالی جذاب، حسی ویژه و حال‌وهوایی رمزآلود و مرموز در عکس ایجاد کنید. از این تکنیک می‌توانید هم در فضاهای خارجی و هم در فضاهای داخلی به‌شکلی موثر استفاده کنید. عکس‌های سیلوئت تخیل بیننده را تحریک کرده و تمایل او را برای جستجو کردن در تصویری که که تمام رمز و رازهایش را در نگاه اول فاش نمی‌کند افزایش می‌دهند. در این مقاله به معرفی ۱۰ نکته در مورد عکاسی سیلوئت خواهیم پرداخت که کمک می‌کنند با گوشی موبایل خود عکس‌های بهتری را ثبت نمایید. لطفا با ما همراه باشید.

عکس بالا از نسام کشاورز می باشد.

۱.ترفند اول سوژه‌ای قدرتمند انتخاب کنید

گفتنیست در هنگام عکاسی با تکنیک سیلوئت انتخاب سوژه‌ای با شکل قدرتمند و قابل تشخیص از اهمیت بالایی برخوردار خواهد بود. در یک عکس سیلوئت معمولا جزییات بسیار کمی از سوژه مشاهده می‌گردد و بنابراین این شکل کلی سوژه است که موفقیت یا شکست عکس را رقم خواهد زد. انسان‌ها، درختان، ساختمان‌های جالب یا حتی پرندگان در حال پرواز می‌توانند سوژه‌های خوبی برای عکاسی سیلوئت باشند. به احتمال زیاد سوژه‌های انسانی جذابیت بیشتری را به عکس خواهند بخشید زیرا که با تحریک ذهن مخاطب نسبت به تصور این که سوژه کیست یا چه قیافه‌ای دارد حس رمزآلود بیشتری را در عکس ایجاد خواهند نمود.

عکس بالا از اندی باتلر است.

۲. ترفند دوم: به‌جای پس‌زمینه روی سوژه فوکوس کنید

قابل ذکر است که مطمئن گردید که زمان گرفتن عکس فوکوس دوربین روی سوژه باشد و نه روی پس‌زمینه. بخش قابل‌توجهی از جذابیت عکس‌های سیلوئت به تباین میان سوژه‌ی تیره و پس‌زمینه‌ای برمی‌گردد که ممکن می باشد بسیار جذاب و سرشار از جزییات هم باشد. برای ایجاد این تاثیر سوژه باید در فوکوس کامل قرار بگیرد تا لبه‌هایی شفاف و تیز بسازد. بنابراین هر چه قدر هم که از فضای پس‌زمینه خوشتان آمده فراموش نکنید باید فوکوس دوربین گوشی را به‌شکلی فریب دهید که فکر کند شما سوژه را مدنظر دارید. اگر گوشی شما امکان قفل کردن فوکوس را دارد بهتر می باشد قبل از گرفتن عکس فوکوس را روی سوژه قفل نمایید. عکاسی کودک در آتلیه کودک

عکس بالا از کانجورر می باشد.

۳. ترفند سوم :رو به منبع نور عکس بگیرید

شایان ذکر است این واقعیت که سنسور دوربین‌های دیجیتال نمی‌تواند همانند چشم انسان جزییات موجود در سایه‌ها را کشف نماید سبب می‌گردد بتوانید با عکاسی کردن به سمت نور تاثیر سیلوئت را تقویت کنید. برای گرفتن سیلوئت‌های عالی لازم است نوردهی دوربین گوشی را برای بخش‌های پرنور صحنه تنظیم کنید؛ به‌گونه‌ای که جزییات این بخش‌ها حفظ شود. با این کار سوژه در بخش سایه‌های بسیار تاریک قرار خواهد گرفت و این همان تاثیری می باشد که ما خواهان آن هستیم.

توجه داشته باشید که شما  اگر در فضای خارجی عکاسی می‌کنید بهتر است خورشید در ارتفاع پایینی قرار داشته باشد. به زبان دیگر در حوالی طلوع یا غروب خورشید یا در روزهای زمستانی که خورشید در ارتفاع پایین‌تری قرار دارد شرایط برای عکاسی سیلوئت با استفاده از نور مستقیم خورشید بهتر می باشد. گاهی ممکن می باشد ایجاد تاثیر لنز فلیر هنگام عکاسی به سمت خورشید مشکل‌ساز گردد ولی می‌توانید این مشکل را با قرار دادن سوژه درست در برابر خورشید حل نمایید. فراموش نکنید فوکوس را روی سوژه قرار دهید ولی نوردهی را برای بخش‌های پرنور پس‌زمینه تنظیم نمایید.

عکس بالا از اندی باتلر است.

۴. ترفند چهارم : در فضاهای داخلی از نور درها و پنجره‌ها استفاده کنید

باید بگوییم برای ثبت کردن عکس‌های سیلوئت حتما لازم نمی باشد در فضای باز قرار داشته باشید. در واقع عکاسی در فضاهای داخلی هم می‌تواند راهی عالی برای ساختن حس رمزآلود باشد. اگر قصد دارید عکاسی سیلوئت در فضای داخلی را امتحان کنید به‌ یاد داشته باشید که معمولا در این حالت فضای اطراف سوژه هم در سایه قرار خواهد گرفت و تنها بخش کوچکی از تصویر از طریق منبع نور خارجی روشن خواهد شد. فراموش نکنید در این وضعیت با توجه به کم بودن نور کلی صحنه باید برای جلوگیری از تار شدن تصویر دوربین را محکم و ثابت نگه‌دارید یا از یک سه‌پایه استفاده نمایید.

عکس زیر از سدریک بلانچان می باشد.

۵. سوژه را کادربندی کنید

فراموش نکنید که قرار دادن سوژه در کادری از اشیای اطراف آن مانند درختان، ساختمان‌ها یا پنجره همیشه یک تکنیک ترکیب‌بندی خوب می باشد. در عکاسی سیلوئت این اشیای احاطه‌کننده هم بسیار تیره می‌گردند و می‌توانند اشکالی جالب را در تصویر ایجاد کنند. از این رو می‌توانید با قرار دادن سوژه در میان این اشیا توجه بیشتری را به سوی آن متمرکز نمایید.

عکس بالا از اندی باتلر است.

۶. تصویر را ساده نگه‌دارید

باید ذکر کنیم که  برای دست یافتن به بهترین نتیجه از سوژه‌هایی عکاسی کنید که اشکال و خطوط متمایز و قابل‌تشخیص دارند. برای مثال یک پیکره‌ی انسانی منفرد بسیار بهتر از چند پیکره است که بخش‌هایی از آن‌ها در تصویر روی هم قرار گرفته و شکلی ناواضح و گیج‌کننده پدید آورده می باشد. توجه خود را بیش از هرچیز روی خطوط کلی دور سوژه متمرکز نمایید چراکه در تصاویر سیلوئت حالت چهره و جزییاتی از این دست قابل تشخیص نخواهند بود. علاوه بر اینها بهتر است فضای اطراف سوژه را هم تا جای ممکن ساده و منظم نگه‌دارید تا سوژه بیش از پیش در عکس برجسته گردد.

عکس فوق از پتیر کمپوس می باشد.

۷. از زاویه دید پایین عکاسی کنید.

جالب است بدانید کم کردن ارتفاع و عکاسی از زاویه دید پایین سبب می‌گردد پس‌زمینه مزاحمت کمتری در عکس شما ایجاد نماید. زاویه دید پایین بر جذابیت عکس می‌افزاید و استفاده از آن هنگام عکاسی با موبایل راحت‌تر است. پس از این‌که برای عکاسی زانو بزنید یا حتی از آن بهتر روی زمین دراز بکشید هراسی نداشته باشید.

عکس فوق از آرپی می باشد.

۸. از حالت‌های دراماتیک آسمان بهره بگیرید

در ادامه باید بگوییم آسمان می‌تواند با افزودن الگوهایی جالب به عکس جذابیت آن را بالا ببرند؛بنابراین همیشه توجه ویژه‌ای نسبت به آسمان داشته باشید. برای نمونه اگر هنگام طلوع یا غروب خورشید از آسمان عکاسی نمایید عکس شما مملو از رنگ‌های نارنجی و قرمز درخشان خواهد بود. البته اگر از آسمانی آبی با ابر عکاسی کنید ممکن می باشد ترجیح دهید برای رسیدن به یک آسمان دراماتیک تیره با لکه‌های ابر روشن تصویر خود را به سیاه‌ و سفید برگردانید.

عکس بالا از اندی باتلر است.

۹. به ثبت حرکت بپردازید

باید بگوییم ثبت حرکت روش خوب دیگری می باشد برای افزایش جذابیت عکس. البته برای ثبت کردن موثر حرکت باید از سرعت شاتر بالاتری استفاده کنید و برای این کار به نور مناسب نیاز خواهید داشت. اگر گوشی شما از توانایی عکاسی پی‌درپی سریع (Burst) پشتیبانی می‌نماید از آن برای ثبت یک توالی از عکس‌ها استفاده نمایید. سپس قادر خواهید بود از میان آن‌ها عکسی را که در آن سوژه بهترین حالت را دارد انتخاب نمایید.

غکس بالا از آرپی می باشد.

۱۰. کنتراست عکس را هنگام ویرایش افزایش دهید

در پایان باید بگوییم  گاهی اوقات عکس‌ها برای متعادل شدن نور و برش نیاز به اندکی ویرایش خواهند داشت. برای قدرتمندتر شدن تصاویر سیلوئت قادر هستید هنگام ویرایش آن‌ها اندکی کنتراست عکس را بالا ببرید. ممکن می باشد افزودن تیرگی حاشیه (Vignette) به لبه‌های عکس هم با بالا بردن تمرکز روی مرکز تصویر به بهتر شدن آن کمک کند. برای این کار می‌توانید از اپلیکیشن Snapseed استفاده نمایید که یکی از بهترین اپلیکیشن‌های ویرایش عکس موجود می باشد.

منبع:

عکاسی

+ نوشته شده توسط Babyphotographystudio در دوشنبه، ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۵۶ بعد از ظهر، ۶ بازدید ، بدون دیدگاه
برچسب‌ها: عکاسی، راهنمای عکاسی، آموزش عکاسی
هیچ نظری برای این نوشته وجود ندارد، شما اولین نظر را بنویسید ...
 captcha