تبلیغات

اگر میخواهید همیشه لنز دوربینتان پاک بماند اول به اراده خود شما بستگی دارد و  بعد راه کار هایی که ما برای شما دوستان و کاربران عزیز  اماده کرده ایم تا بتوانید با استفاده از آن به طور اصولی لنز دوربین خود را پاک کنید.

عکاسی کودک در آتلیه کودک نیز به لنز تمیز احتیاج دارد.

نگهداری از لنز: هر آنچه که باید درباره نحوه ی نگهداری و تمیز کردن لنزهای گرانبهای خود بدانید

آخرین بار کی لنزهایتان راتمیز کردید؟ اگر زمان روشنی به ذهنتان خطور نمی کند پس احتمالا مدت زمان مدیدی است که تمیزشان نکرده اید. باید به خاطر داشته باشید که نگهداری مناسب از لنزهایتان مهم ترین کاری است که می تواند به حفظ کیفیت، وضوح و شارپنس عکس هایتان کمک کند .

گرد و خاکهای داخلی و دیگر مصنوعاتی که ندرتا می توانند درون لنز وارد شوند تاثیرات گسترده ای روی لنزها می گذارند. البته با فرآیند بسیار دقیق و پیچیده ای که هنگام ساخت لنزهای نوری وجود دارد احتمال ورود گرد و خاک یا هر نوع مصنوع دیگری به ساختار درونی لنز بسیار نادر است و هر جز از ساختار کلی یک لنز پیش از آنکه در ساختمان لنز مورد استفاده قرار گیرد چندین و چند بار مورد بررسی دقیق قرار می گیرد .

اما بازرسی های منظم و تمیز کردن دقیق لنزها در حفظ شارپنس عکس های شما تاثیر بسیار شگرفی دارد. در این مقاله به چگونگی بررسی دقیق لنزها و تمیز کردن انها می پردازیم.

تمیز کردن یک لنز غالبا توسط چهار وسیله ی اصلی انجام می شود. پارچه ی تمیز کننده ی مخصوص لنز، راکت دمنده ، دستمال مرطوب و برس / خودکار مخصوص لنز. این وسایل در حفظ و نگهداری دوربین و دیگر لوازم جانبی کار عکاسی نیز می توانند مورد استفاده برار گیرند و باعث شوند دوربینتان همواره نو و تمیز به نظر برسد. قیمت این وسایل نیز بسیار اندک در حدود چند دلار است و در هر فروشگاه دوربین عکاسی فروشی قابل خریداری هستند.

تمیز کردن لنزها

    شیشه های جلو و عقب

بهترین راه برای پراکندن ذرات بزرگ از روی لنزها استفاده از راکت های دمنده است. مزیت استفاده از این راکت ها این است که تماسی با لنز برای زدودن ذرات بزرگ ایجاد نمی شود . که این تماس خود ممکن است روی المنتهای جلو عقب لنز ایجاد خراش نماید. پس از آنکه ذران درشت از روی قسمت های شیشه ای جلو و عقب لنز زدوده شدند، وقت ان است که از یک وسیله مرطوب استفاده شود و دستمال میکروفایبر مرطوب بهترین گزینه است. باید این دستمال را تنها به صورت چرخشی در جهت حرکت عقربه های ساعت روی شیشه ی لنز به ارامی بکشید. و سپس از یک دستمال خشک میکروفایبر با همان طریق حرکت برای خشک کردن شیشه های لنز استفاده کنید. در برخی موارد ممکن است دستمال مرطوب رد خیسی از خود به جای بگذارد . در این صورت استفاده از خودکار لنز توصیه می شود.

اما اگر شیشه ی لنزتان آنقدر کثیف نیست که بخواهید از دستمال مرطوب استفاده کنید، آنگاه است که سیستم “هاه” را توصیه می کنیم. بدین ترتیب که با نفس گرم خود بخاری روی شیشه ی لنز بیاندازید و با دستمال میکروفایبر به همان صورت چرخشی در جهت حرکت عقربه های ساعت پاک کنید. این شیوه همچنین می تواند برای پاک کردن فیلترهای لنز نیز مورد استفاده قرار گیرد . چرا که این فیلتر ها غالبا با پوشش های به خصوصی پوشانده شده اند و استفاده از دستمال مرطوب روی آنها دشوار است.

برای تمیزکردن بدنه ی لنز می توان از یک مسواک استفاده کرد. بدین ترتیب می توان قسمت های زوم لنز و رینگ های فوکوس را به خوبی تمیز کرد. توصیه می شود برای تمیز کردن بدنه ی لنز اصلا از مسواک مرطوب استفاده نکنید. چرا که رطوبت و آب می تواند به راحتی وارد لنز شود. دقت داشته باشید که هرگز چیزی مطلق به نام لنز ضد آب وجود ندارد. درست بر عکس آنچه که شرکت های سازنده می توانند ادعا کنند .

    قسمت های تماسی لنز

توصیه می شود هیچ وقت قسمت های تماسی لنز را تمیز نکنید مگر آنکه پیغام خطا در نصب لنز روی دوربین ظاهر شود. یا آنکه مجبور به شناسایی یا تشخیص مشکلی شوید. قسمت های تماسی لنزها از جنس فلزی بسیار نرم و حساس هستند و تمیز کردن بی دقت انها ممکن است به ایجاد مشکل و خراب شدن لنز منجر شود. اگر با نصب لنز پیغام خطا روی دوربین ظاهر شد انگاه مجبورید قسمت اتصال لنز به دوربین را تمیز کنید. برای این کار از یک مداد پاک کن استفاده کنید و به نرمی آن را روی سطوح تماسی لنز بکشید و اطمینان حاصل کنید که هیچ تراشه ای از پاک کن وارد لنز نشود. گزینه ی دیگر استفاده از الکل به خصوص گرد و خاک گیری است و تما لازم است با نهایت دقت و آرامی این کار را انجام دهید آنهم تنها در صورتیکه پیغام خطا دریافت کرده باشید.

گرد و خاک بخش جدایی ناپذیر کار عکاسی است و ممکن نیست بتوان از آن خلاصی یافت. یک ذره ی بسیار کوچک گرد و خاک می تواند تاثیر بسیار مخربی بر کیفیت و شارپنس عکستان داشته باشد. دور نگاه داشتن دوربین و لنز از گرد و خاک می تواند شمار را از هزینه های بالای تمیزکردن لنز توسط یک کارشناس و به شکل کاملا حرفه ای رهایی بخشد. اما در ادامه چند راه کاربردی و عمده برای دور نگاه داشتن لنز از گرد و خاک را خدمتتان ارائه می کنیم.

     وقتی از دوربین و لنزش استفاده نمی کنید آنها را در کیس های به خصوصشان نگاهداری کنید.
     کیس دوربین و لنز را مرتبا تمیز کنید و آنها را پاکیزه نگاه دارید.
     همیشه کپ لنز(درپوش) را هنگام استفاده نکردن از آن بسته نگاه دارید.

 

تست تجهیزات

    تست کردن مرتب تجهیزات کاری بسیارمهم است که هر از گاهی باید انجام شود تا عکاس دریابد عملکرد لنزش دقیق و درست است یه خیر.

    شناخت دقیق لنز و مشکلات معمول آن

مانند هر چیز دیگری لنز نیز می تواند به مرور زمان دچار آسیب و استهلاک گردد. مهم است که بتوان این مشکلات را شناسایی کرد و از وقوع انها در آینده پیشگیری کرد. درست مانند ماشین. سرویس کردن منظم ماشین می تواند از بروز مشکلات جدی جلوگیری و عمر مفید ماشین را افزایش دهد. این مسئله در مورد لنز و دوربین نیز وجود دارد. هر از گاهی تمام بخش های لنز را چک کنید و مطمئن شوید که همه چیز به درستی کار می کند. در ذیل برخی از مشکلاتی که ممکن است با آن مواجه شوید آمده است.

       تکان خوردن

با استفاده ی دائم از لنز ، ماونت لنز ممکن است به مرور زمان دچار آسیب شود. این امر ممکن است وقتی لنز به دوربین متصل می شود ، تکان های کوچکی را ایجاد کند. اگرچه تکان های خیلی ریز و کوچک چندان مشکل آفرین نیستند ولی استمرار این امر می تواند در آینده دردسر ساز و مشکل آفرین باشد.

       کش آمدن

گاهی ممکن است لنز در حالت زوم حالتی از کش امدگی را نشان دهد. این امر می تواند به دلیل ایجاد مشکل برای بخش های درونی لنز باشد. توصیه ما این است که در این شرایط به سرعت لنز را به تعمیرگاههای مجهز و مطمئن دوربین بسپارید.

      شل شدگی پیچ ها

اگر احساس کردید پیچ های لنز تان شل شده اند ، توصیه می شود لنز را به تعمیرگاه بفرستید. در این حالت ممکن است پیچ های داخلی لنز نیز شل شده باشند. این مشکل امری عادی است و ممکن است به دفعات اتفاق بیفتد. در این حالت لازم است حتما لنز را به تعمیرگاههای مجاز بسپارید. این مشکل می تواند گاه منجر به کش آمدگی لنز نیز شود.

      شل شدگی شیشه ی جلوی لنز

این مشکل می تواند به دلیل ایجاد فشار بر شیشه ی جلوی لنز به دلیل تمیز کردن غیر استاندارد آن با ایجاد فشار زیاد یا حرکت بر خلاف جهت عقربه های ساعت روی شیشه ایجاد شود. شیشه ی لنز یکی از پر اهمیت ترین و کلیدی ترین بخش های لنز است که به نوعی محافظ بخش های درونی لنز نیز هست. بنابراین اگر مشکلی برای این بخش ایجاد شود لازم است لنز حتما به نمایندگی شرکت سازنده ی آن برای تعمیر سپرده شود.

      بخش لرزشگیر تصویر

برخی از انواع لرزشگیرهای تصویر لنز بلند تر از دیگر انواع آن هستند و این می تواند در استفاده ی مداوم و طولانی مدت ایجاد مشکل کند . مراقب هر مشکلی که ممکن است برای IS (Image Stabilizer) لنز ایجاد می شود باشید. مانند حرکات غیر طبیعی متشنجانه هنگام فوکوس یا عمل کرد نادرست هنگام حرکت دوربین بر محور افقی و مشکلاتی از این دست. اگر بخش لرزشگیر تصویر لنز خرب شود هزینه ی زیادی برای تعمیر آن روی دستتان می گذارد. بنابراین همیشه حواستان باشد پیش از خاموش کردن دوربین ، لرزشگیر تصویر را خاموش کنید چر که این کار باعث قفل شدن سیستم لرزشگیر تصویر می شود و در حین جابه جایی دوربین یا لنز امنیت آن را بالا می برد.

دیگر مشکلاتی که ممکن است با آن مواجه شوید :

    شن

 لنزها از مجموعه ای از بخش های متحرک تشکیل شده اند و اگر شن یا خاک وارد بخش های درونی لنز شود موجب ایجاد اختلال یال متوقف شدن حرکت بخش های درونی لنز می شود. اگر در ساحل ، یا کویر یا محیط هایی اینچنین عکاسی می کنید، همیشه مراقب باشید و دوربینتان از شن دور نگاه دارید. چرا که شن آسیبی جدی به لنز وارد می کند.

    آب

همچنانکه در بالا اشاره کردیم ، هرگز چیزی به نام لنز ضد آب وجود ندارد. حتی اگر شرکت های بزرگی چون کانن ، نیکون و سونی ادعا کنند که لنزهایشان ضد آب است اما به یاد داشته باشید که اگر لنزتان با آسیب ببیند هیچ یک از این شرکت ها ان را رایگان تعمیر نمی کنند. آب می تواند به راحتی تمام بخش های درونی لنز یا دوربین را خراب کند. بنابراین اگر در محیط های خیس و مرطوب عکاسی می کنید حتما از یک کاور ضد آب استفاده کنید.

    گردوخاک

در ۹۵ درصد از موارد گرد و خاک موجود در لنز نمی تواند اثر چندان مخربی بر آن داشته باشد. اگر تاثیر منفی از وجود گرد و خاک در عکس خود دیدید احتمال دارد گرد و خاک روی حسگر دوربین نشسته باشد. اگر می خواهید از وجود گرد و خاک روی حسگر دوربین مطمئن شوید به راحتی می توانید به یک محیط روشن بروید و با دیافراگم f/12-22 عکسی بگیرید . در این صئورت در عکس خود گرد و خاک های موجود در حسگر را می توانید به مثابه نقاطی تیره روی عکستان ببینید. در این صورت اگر خواستید حسگر را تمیز کنید حتما دوربین را نمایندگی مجاز بسپارید.

    خطاهای اتصال

یکی از مشکلات رایج ، ارسال خطای ناشی از اتصال دوربین به لنز است . در این صورت لنز را بازکنید و دوباره ببندید. اگر خطا همچنان وجود داشت به طریقی که در بالا ذکر شد عمل کنید. خطاهای دیگر می تواند خطای کارت حافظه (مطمئن باشید کارت حافظه ی مناسب با سرعت استاندارد استفاده می کنید) یا خطای باتری (که غالبا ممکن است به دلیل استفاده از باتری های غیر مجاز) باشد.

امیدوارم این مقاله خیلی شما را نترسانده باشد. اما نگهداری دقیق از تجهیزات می تواند عمر مفید آنها را افزایش داده و مانع از افت کیفی عکس ها و ویدیوهای شما گردد . بنابراین همواره به چک آپ منظم دوربین و لنز و دیگر تجهیزات خود پایبند باشید و توجه داشته باشید که پیشگیری همیشه بهتر از درمان است.

منبع:

عکاسی

+ نوشته شده توسط Babyphotographystudio در یکشنبه، ۱۴ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۲۶ بعد از ظهر، ۲ بازدید ، بدون دیدگاه
برچسب‌ها: عکاسی، راهنمای عکاسی، آموزش عکاسی
هیچ نظری برای این نوشته وجود ندارد، شما اولین نظر را بنویسید ...
 captcha