تبلیغات
شاید عکاسی برای بسیاری از افراد به خصوص مبتدیان و کسانی که سر رشته ای از عکاسی ندارند کار آسانی نباشد. به همین دلیل بسیاری از ما به خصوص در دوران کودکی برای اینکه تصاویری را به یادگار داشته باشیم به آتلیه کودک مراجعه می کنیم.

آتلیه عکاسی از نوزاد خدمات حرفه ای و عکس های به یادماندنی را از کودک شما ثبت خواهد کرد اما مراجعه به عکاسی در هر زمان شاید برای شما و کودک امکان پذیر نباشد. بنابراین لازم است خودتان با اصطلاحات عکاسی و نحوه به کارگیری آن  آشنا شوید.
اصطلاحات اولیه در عکاسی

مثلث نوردهی: در وحله اول باید بدانید مثلت نوردهی چیست سه بخش اصلی نوردهی دیافراگم، شاتر و ایزو هستند، زمانی که سوژه شما در مقبل قرارگرفته باید از میزان نور به درک درست و کاملی برسید و با تنظیم هر یک از این موارد روشنایی و تاریکی لازم را ایجاد نمایید.
سرعت شاتر

سرعت شاتر مدت زمانی است که شما نور را به سنسور یا فریم می رسانید تنظیم این سرعت در ثبت تصاویری که با سرعت در حرکت هستند بسیار اهمیت دارد با تنظیم صدم یا هزارم ثانیه ممکن است عکس را در مدل های مختلف ثبت کند. سرعت شاترهای سریع به معنی زمان کمتر برای برخورد نور به سنسور می باشند، بنابراین هرچه سرعت شاتر سریع تر باشد، نور کمتری برای تصویر وجود دارد. اگر سرعت شاتر سریع لازم است، دیافراگم و ایزو به شما کمک می کنند تا تصویر مورد نظر خود را به دست آورید.
دیافراگم

دیافراگم به میزان باز شدن دهانه لنز است. لنزی که برای عکاسی مورد استفاده قرار می گیرد از اهمیت بالایی برخوردار است
 زمانی که دیافراگم بسته تر است نور نصف شده و در زمانی که دیافراگم باز است نور دو برابر می شود.
ایزو

اگر از فیلم استفاده می کنید، انتخاب ایزو محدود به آن چیزی است که جعبه فیلم می گوید، اما زمانی که به صورت دیجیتالی عکس می گیرید، ایزو به ابزاری برای کار در داخل نوردهی تبدیل می شود. ایزو میزان حساسیت سنسور دوربین شما نسبت به نور را توصیف می کند. سنسور نوری که از طریق لنز وارد می شود، از میان دهانه دیافراگم عبور می کند و از واحد شاتر می گذرد را اندازه گیری می کند. تنظیمات ایزو را می توان برای تغییر حساسیت تنظیم کرد. در ایزوهای بالاتر نویز افزایش می یابد، یا اگر از فیلم استفاده می کنید، حالت زبری بیشتر می شود. هنگامی که شما از یک ایزوی بالاتر استفاده می کنید (مثلا حدود 1600 یا 3200۰)، دوربین عکس را با نور کمتری که وارد دوربین می شود ثبت می کند. سپس سطح نورِ کمتر، تقویت می شود، به طوری که تصویر نهایی روشنایی طبیعی دارد. شما می توانید از یک سرعت شاتر سریع تر با یک ایزوی بالاتر در یک سناریوی نور کم، به قیمت کیفیت تصویر پایین تر (به علت نویز) استفاده کنید.

با درک مثلث نوردهی و این که سرعت شاتر، دیافراگم، و ایزو چگونه با هم کار می کنند، می توانید در انواع سناریوهای روشنایی عکاسی کرده و بدانید چطور پارامترها را تنظیم کنید تا نیازهای تصویری که می خواهید ثبت کنید را برآورده کند.

منبع:

گوگل

 

 

+ نوشته شده توسط Babyphotographystudio در چهارشنبه، ۱۳ دی ۱۳۹۶ ساعت ۸:۳۶ بعد از ظهر، ۵ بازدید ، بدون دیدگاه
برچسب‌ها: عکاسی، شیوه عکاسی، هنر عکاسی
هیچ نظری برای این نوشته وجود ندارد، شما اولین نظر را بنویسید ...
 captcha